Tradycyjne kotłownie coraz częściej ustępują miejsca ich nowoczesnych wersjom. Są to kotłownie mobilne, nazywane też kotłowniami kontenerowymi. Nadają się do zastosowania w różnego typu budynkach, zarówno mieszkalnych jak i komercyjnych lub o użytku przemysłowym. Pod kątem wyglądu, przypominają zwykłe kontenery, jednak w ich wnętrzu znajdują się cały system kotłowniczy potrzebny do generowania energii. Zapraszamy do lektury naszego krótkiego wprowadzenia w temat kotłowni mobilnych.

Zastosowanie i korzyści z wyboru kotłowni mobilnych

Kotłownie mobilne oferują rozmaite korzyści swoim użytkownikom. Całe niezbędne wyposażenie znajduje się w ich wnętrzu. Ich rozmiar jest nieduży, a sam montaż nie wymaga wykonania fundamentów ani jakiejkolwiek innej ingerencji w grunt. Dzięki temu wprowadzenie kotłowni mobilnej w dowolne miejsce przebiega szybko i sprawnie. Sama kotłownia może zostać przetransportowana niemal natychmiast po złożeniu zamówienia i ustaleniu szczegółowych wymogów związanych z obsługą danego budynku. Kotłownie mobilne są także tańsze niż usługa wynajmu kotłowni stacjonarnych. Wykorzystanie kotłowni mobilnych jest bardzo szerokie. Można stosować je wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba szybkiej dostawy energii cieplnej, a wykonanie tradycyjnej kotłowni jest nieopłacalne lub zbyt czasochłonne. Również gdy nie ma możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię, można sięgać po rozwiązania mobilne. Warto przy tym pokreślić, że kotłownie mobilne niemal od razu po połączeniu z siecią przesyłową mogą osiągnąć optymalną sprawność energetyczną.

Konstrukcja i główne parametry typowej kotłowni mobilnej

Przeciętna kotłownia mobilna zawiera główny komponent – czyli kocioł – wodny lub kocioł parowy. Można wykorzystywać w niej kotły zasilane różnymi typami paliw: gazem ziemnym, paliwa płynnymi, olejami, paliwami stałymi. W zależności od rozmiaru i typu urządzenia grzewczego, kotłownia mobilna może pracować z mocą na poziomie kilkudziesięciu kilowatów lub kilku megawatów. Większość kotłowni mobilnych można też rozbudować poprzez dodanie kolejnych modułów, a tym zwiększyć moc z jaką pracuje już po zakończeniu jej montażu. Z tych powodów kotłownie mobilne mogą być również wykorzystywane w bardziej wymagających miejscach – na przykład zakładach produkcyjnych. W większości przypadków kotłownie mobilne są konkurencyjną alternatywą względem tradycyjnych kotłowni i mogą pracować równie sprawnie jak one. Warto podkreślić, że ich wykorzystanie obejmuje także taki sytuacje jak osuszanie budynków, redukcja szkód po zalaniu lub powodzi, podgrzewanie murawy na obiektach sportowych, do których standardowe kotłownie zupełnie się nie nadają.