Kotły kontenerowe gazowe są bardzo popularne. Za ich wyborem przemawia przede wszystkim wysoki komfort użytkowania oraz ekologiczny charakter źródła ciepła. Aby zapewnić wydajną i bezawaryjną pracę kotła warto poddawać urządzenie regularnym przeglądom. Regularne przeglądy techniczne zwiększają bezpieczeństwo i komfort użytkowania kotła, jednocześnie wpływając na jego sprawność. To przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie oraz dłuższą żywotność samego urządzenia. Jak często w takim razie należy wykonywać przegląd kotła gazowego?

Przegląd kotła gazowego: Z jaką częstotliwością?

Przegląd kotła gazowego warto przeprowadzać z częstotliwością rekomendowaną przez producenta urządzenia. W większości przypadków producenci zalecają wykonanie przeglądów raz na rok. Podobnie stanowi artykuł 62 ustawy Prawo Budowlane, zgodnie z którym obiekty budowlane powinny być w czasie użytkowania poddawane kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Czy to oznacza, że nie możemy przeprowadzać kontroli kotła i instalacji grzewczej częściej? Oczywiście nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Ważnym jest natomiast to, żeby przeglądy były wykonywane nie rzadziej niż raz na rok.  

Kiedy należy wykonać przegląd kotła gazowego?

Jako użytkownicy mamy dużą dowolność w zakresie określenia terminu wykonania przeglądu technicznego. Dobrą praktyką jest wybór określonego momentu w roku i wykonywanie przeglądów co roku mniej więcej w tym samym czasie. Firmy specjalizujące się w przeglądach technicznych urządzeń grzewczych polecają korzystanie z usług serwisowych poza okresem grzewczym. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie będziemy musieli dopasowywać naszego grafiku do wolnych terminów serwisu, a i usługa może być odpowiednio tańsza. Często możemy skorzystać z promocji przedsezonowej. Alternatywą jest również korzystanie z usług serwisowych bezpośrednio po sezonie grzewczym.

Komu zlecić przegląd i serwis kotła gazowego?

Przeglądy gwarancyjne każdorazowo powinny być przeprowadzane przez autoryzowany serwis producenta. W przypadku przeglądów pogwarancyjnych możemy zrezygnować z usług autoryzowanego serwisu, ale nie warto tego robić. Pracownicy autoryzowanego serwisu posiadają wiedzę techniczną oraz praktyczne umiejętności zdobyte podczas specjalistycznych szkoleń organizowanych przez producenta. Dodatkowym atutem autoryzowanego serwisu jest praca na oryginalnych częściach zamiennych. To przekłada się na wysoką sprawność oraz dłuższą żywotność urządzenia, a co za tym idzie niższe koszty jego eksploatacji.